Elmalar En İyi Rüzgarda Kurur

Kendimi bildim bileli ara ara bahçeye gidip dökülen elmaları toplar kuruturuz. Aslında bunun tek amacı dökülen elmaları değerlendirmektir. Yere dökülen elmaları toplamazsanız çürür. Ne kadar özen gösteriseniz gösterin illa bir kısmı ağacın dibinde kalır ve gübre olarak toprağa geri döner.

Yeni bahçeyle birlikte dökülen elmalar fazlalaşınca, haliyle yiyemeyeceğimiz kadar elma kurusu olmaya başladı. Torunlar da elma kurusunu çok sevince, her köy dönüşünde kutuların, torbaların boşluklarına sıkıştırılmış elma kuruları bulduk. Fazla kuruları bozulmadan tüketilsin diye eşe dosta vermek durumunda kaldık. Yiyenler de biz yine elma kurusu istiyoruz demeye başladı.
Bir de “toptancıların” özenle yetiştirdiğimiz elmalara verdikleri fiyatları duyunca kurutabildiğimiz kadarını kurutmaya karar verdik. 🙂

Devamını oku

Kuru Üzümün Hikayesi

Üzüm hasatı görülmeye değer…

Son dönemde popüler oldu “siyah kuru üzüm”. Bırakın üzümünü çekirdeği daha popüler. Millet eskiden sizin üzüm çok çekirdekli, çekirdeksiz kuru üzümünüz yok mu? diye sorardı, şimdi tersine döndü işler. Güzellik iksiri mi, zayıflama ilacı mı, alerjiye karşı birebir diyen mi, ne isterseniz var. Burada üzümün faydalarını anlatmayacağım. Onu google’dan sorarsanız en “kalitelilerinden” bloglar var. Ben üzüm hasatı ve üzümü nasıl kuruttuğumuzu anlatmak istiyorum.

Bizim oraların siyah üzümü yöreye has söylenişi ile dilmit’tir. Dirmit, dimnit birçok farklı söylenişi de varmış. Küçük taneli ve ince kabukludur. Olgunlaşınca çok tatlandığı için yerken boğazınızı yakar. En güzel kuş üzümü de (biz kişniş diyoruz) bu çeşitten olur.

Devamını oku

Pekmez Yapıyoruz

Pekmez bizim yörenin bence en güzel ürünlerinden bir tanesi.
Genelde Eylül ayının ortalarında başlar, köylülerin iş yoğunluğuna göre ekim ortasına kadar devam eder.
Her pekmez serüveni kestirmenin yapılacağı pekmez toprağının (ak toprak) kazılıp elenmesinden, en son çıkan posanın (curba) hayvancılara yem amaçlı verilmesine kadar 1 hafta kadar sürer.

Devamını oku