Elmalar En İyi Rüzgarda Kurur

Yazan: / 15 Mart 2016 / Genel / Yorum Yok

Kendimi bildim bileli ara ara bahçeye gidip dökülen elmaları toplar kuruturuz. Aslında bunun tek amacı dökülen elmaları değerlendirmektir. Yere dökülen elmaları toplamazsanız çürür. Ne kadar özen gösteriseniz gösterin illa bir kısmı ağacın dibinde kalır ve gübre olarak toprağa geri döner.

Yeni bahçeyle birlikte dökülen elmalar fazlalaşınca, haliyle yiyemeyeceğimiz kadar elma kurusu olmaya başladı. Torunlar da elma kurusunu çok sevince, her köy dönüşünde kutuların, torbaların boşluklarına sıkıştırılmış elma kuruları bulduk. Fazla kuruları bozulmadan tüketilsin diye eşe dosta vermek durumunda kaldık. Yiyenler de biz yine elma kurusu istiyoruz demeye başladı.
Bir de “toptancıların” özenle yetiştirdiğimiz elmalara verdikleri fiyatları duyunca kurutabildiğimiz kadarını kurutmaya karar verdik. 🙂

Aslında meyve kurutmanın bir iş ve zor bir iş olduğunu da kurutmaya başladıktan sonra anladık. Sadece dökülenleri kuruturken hergün üç kilo beş kilo yapabiliyorsunuz. Hatta yaptığınız işe değsin, toplu olsun diye bir iki gün bekliyorsunuz. Toptan kurutmaya başlayınca kurutacak yer bile problem oldu. Üzerinde börtü böcek dolaşmasın, temiz olsun diye tel dolaplar yaptırdık. Kurutma dolabını eskiden buzdolabı yokken kullandığımız tel dolaplardan esinlendik. Başkaları kurutma dolabı kullanıyor mu bilmiyorum ama çok işe yarıyor. Kuruyan meyveye direkt güneş gelmiyor, havayla da teması kesilmiyor. Dahası çok temiz oluyor.

Toptan satarken elmaları tek tek toplayıp sandıklayıp tüccara veriyorsunuz. Özenle yetiştirdiğimiz, bu kadar emek verdiğimiz elmaların üç kuruşa satılmasına açıkçası gönlümüz razı olmuyor. Hele ki pazarda, manavda satıldığı fiyatları bilmek iyice can sıkıcı. Uzak olmasa da keşke gelip kendi ellerinizle toplayıp götürebilseniz. Hem biz çok memnun oluruz hem de siz.

Neyse, gelelim nasıl kuruttuğumuza. Elmalar toplandıktan sonra hepsini sanki kabuklu yiyecekmişiz gibi akşam tek tek yıkıyoruz. Sabah namazıyla komşu köyden artık neredeyse akraba olduğumuz kadınlar gelir. Herkesin işi soyucu, dilimleyici, serici şeklinde bellidir. İşinden sıkılan yorulan iş değiştirir. Uzun süre masa başında elma soyunca insanın biraz sırtı ağrıyor :). Elmalar elde soyulur. Soyulmuş elmaların üzerindeki ezik çürük yerler ve içi temizlenir ve belli bir büyüklükte dilimlenir. Belli büyüklük diyorum çünkü kalın olursa tam olarak kurumaz veya geç kurur ve bunlar ileride bütün kurumuş elmayı çürütebilir. Çok ince olursa da fazla kurur ve yerken pek bir tadı olmaz. Bütün bu süreci tabi ki annem kontrol ediyor. 🙂

Yeterince elma dilimlenince  bu iş için özel olarak yaptırdığımız tel dolaplardaki raflara dökülür. Bir raf, iki raf, bir dolap, iki dolap… Akşama kadar ne kadar yapılabilirse devam edilir. Sonra iki üç gün boyunca elmalar kuruyana kadar hergün kontrol etmek ve karıştırmak gerekir. İlk başlarda gerek olmaz ama Eylül ile birlikte akşamları çiğ yağdığı için dolapları üstü kapalı bir yere çekeriz. Çekmezseniz gün boyu kuruyan elmalar bir akşamda nemlenir. Bu da hiç istediğimiz bir şey değil. Çünkü bu şekilde bir iki defa kuruyup ıslanan meyve kuruları çok çabuk bozulur.

Elma kurusu kışın çerez olur, çay olur, pastalarda kullanılır. Hatta ince ince doğrayıp kuru üzüm ve havuçla birlikte pirinç pilavına bile koyabilirsiniz.

İnsanın çocuklarına gönül rahatlığıyla yedirebileceği birşeyler bulmasının bu kadar zor olabileceğini hiç düşünmezdim. Bırakın düşünmeyi söyleseler inanmazdım. Şimdilerde maalesef durum bu. Çevremde kiminle konuşsam, görüşsem bu durumdan şikayetçi.
Ben de, bir tarafımızın hala köylü olmasından dolayı her geçen gün, özellikle çocuklarım olduktan sonra daha da memnun oluyorum. Çünkü yiyeceklerimizi kendi topraklarımızda, dedelerimiz nasıl yetiştirdiyse o şekilde yetiştirebiliyoruz.

Keşke herkesin bu şansı olabilseydi.

Tahlil Sonuçları:
Başka yazılarımda dediğim gibi çocuklarımıza yedirdiğimiz ürünlerimizde ilaç kalıntısı vs. var mı diye eşimle merak edip tahlil yaptırdık. Tabi ki hiçbir şey çıkmadı. 🙂
Elma kurusu tahlil sonuçlarını buradan görebilirsiniz.

 


Yorum Yap